NIEWAŻNOŚĆ UMOWY KREDYTU BPH (d. GE MONEY BANK), Sąd Okręgowy Warszawa – Praga, sygn. akt: III C 1449/22

W dniu 11 maja 2023 r., Sąd Okręgowy Warszawa – Praga (SSO Rafał Jasiński) wydał wyrok w sprawie o sygn. akt: III C 1449/22, w którym ustalił nieważność umowy kredytu indeksowanego do CHF oraz zasądził od banku na rzecz naszych klientów żądaną kwotę.

Postanowienia indeksacyjne skonstruowane przez d. Ge Money Bank są odmienne od standardowych klauzul indeksacyjnych stosowanych przez inne banki. Zapis o przeliczaniu kwot na podstawie średniego kursu NBP oraz marży banku jest wykorzystywany przez pełnomocników banku do forsowania koncepcji tzw. niebieskiego ołówka. Polega ona na możliwości usunięcia jedynie niedozwolonej części zapisu o marży banku. Rzekomo takie stanowisko przedstawia TSUE w wyroku C-19/20, jednak taką wykładnię dostrzegają głównie pełnomocnicy banku. Reasumując, Sąd w sprawie odrzucił tę koncepcję i przyjął abuzywność  klauzul indeksacyjnych, która skutkuje nieważnością umowy.

Niestety, w zakresie żądania odsetkowego, Sąd przyjął stanowisko wyrażone przez Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 maja 2021 r., III CZP 6/21 o terminie wymagalności roszczenia. Sąd uznał, że termin wymagalności rozpoczyna się po pouczeniu kredytobiorcy o możliwości sanowania klauzuli niedozwolonej oraz o skutkach nieważności umowy i odebraniu od kredytobiorcy zgody na takie rozstrzygnięcie.

Jest to stanowisko, które mamy nadzieję, zostanie zmienione przez TSUE w sprawie C-28/22.