PRZESŁANKOWA NIEWAŻNOŚĆ UMOWY KREDYTU RAIFFEISEN, Sąd Rejonowy dla Warszawy – Woli, sygn. akt: II C 3480/18

Po 3 latach postępowania, w dniu 3 listopada 2021 r., Sąd Rejonowy dla Warszawy – Woli, II Wydział Cywilny, wydał wyrok, w którym przesłankowo stwierdził nieważność umowy kredytu zawartej z EFG Eurobank Ergasis S.A. (poprzednikiem prawnym Raiffeisen Bank).

W ocenie Sądu, za sprzeczne z istotą stosunków umownych, a tym samym niepodlegające prawnej ochronie, należy uznać zapisy umowy, w której strona ekonomicznie silniejsza, czyli kredytodawca, byłby upoważniony do jednostronnego określenia kursu tej waluty, która została określona jako właściwa dla oznaczenia wysokości rat. Zamieszczenie w umowie takiej klauzuli nie może zostać uznane za działanie pozostające w granicach swobody umów z art. 353¹ k.c., lecz za rażące przekroczenie tej granicy. Główne zobowiązanie strony zobowiązanej do spłacenia kredytu, obliczane poprzez zastosowanie klauzuli jego indeksacji do CHF, nie może zostać określone przez drugą stronę tej samej umowy jednostronnym oświadczeniem, wykraczającym poza konsensus, który oddaje istotę stosunku umownego.

Zdaniem Sądu, nie ma podstaw do badania abuzywności zapisów łączącej strony umowy, w przypadku stwierdzenia jej nieważności (tak w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 2011 r., III CZP 119/10).

Wyrok nie jest prawomocny.