W dniu 23 lutego 2022 r., Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa wydał wyrok w sprawie o sygn. akt: XVI C 2406/21, w którym przesłankowo stwierdził nieważność umowy kredytu indeksowanego do CHF zawartej przez naszych klientów z Millennium Bank S.A.
W ocenie Sądu postanowienia umowy określające indeksację są nieważne jako sprzeczne z art. 353¹ k.c. Zgodnie z tym przepisem strony zawierające umowę mogą określić stosunek prawny według swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze stosunku), ustawie albo zasadom współżycia społecznego. Zasadniczym elementem każdego zobowiązania umownego jest możliwość obiektywnego i dostatecznie dokładnego określenia świadczenia. Przy określeniu świadczenia możliwe jest odwołanie się do konkretnych podstaw. Możliwe jest również odwołanie się w tym zakresie do woli osoby trzeciej. Jednakże w każdym wypadku umowa będzie sprzeczna z naturą zobowiązania jako takiego, jeśli określenie świadczenia zostanie pozostawione woli wyłącznie jednej ze stron.
Ponadto, umowa zawiera niedozwolone postanowienia indeksacyjne. Ich usunięcie z umowy prowadzi do zniweczenia istoty umowy kredytu indeksowanego do waluty obcej, gdyż brak jest możliwości ustalenia salda kredytu po indeksacji. Pominięcie w całości mechanizmu indeksacji, wykreślenie elementu ryzyka kursowego, prowadziłoby do powstania sprzecznego z istotą umowy zobowiązania, gdzie saldo kredytu wyznaczone byłoby w PLN, a spłata także dokonywana byłaby w PLN, bez jakichkolwiek odwołań do waluty obcej, jednakże przy elemencie składowym oprocentowania tj. stawce LIBOR, właściwej dla kredytów wyrażonych w CHF.
Wyrok nie jest prawomocny.