PRZESŁANKOWA NIEWAŻNOŚĆ UMOWY KREDYTU BPH (DAWNY GE MONEY BANK), Sąd Rejonowy dla Krakowa – Podgórza, sygn. akt: I C 1849/18

Po 5 latach postępowania, w dniu 25 stycznia 2023 r., Sąd Rejonowy dla Krakowa – Podgórza, I Wydział Cywilny wydał wyrok, w którym zasądził na rzecz kredytobiorców kwotę 35 697,51 zł, stwierdzając przesłankowo nieważność umowy kredytu. Niestety zdaniem sądu odsetki ustawowe za opóźnienie należą się od dnia złożenia przez kredytobiorców oświadczenia o świadomości skutków związanych ze stwierdzeniem nieważności umowy.

Sprawa dotyczyła umowy zawartej z GE Money Bank w 2008 roku. W § 17 ust. 1-5 umowy kredytu, znalazły się zapisy dot. sposobu wyliczenia kursów walut:

  1. Do rozliczania transakcji wypłat i spłat Kredytów stosowane są odpowiednio kursy kupna/sprzedaży dla kredytów hipotecznych udzielanych przez GE Money Bank S.A. walut zawartych w ofercie Banku obowiązujące w dniu dokonania transakcji.
  2. Kursy kupna określa się jako średnie kursy złotego do danych walut ogłoszone w tabeli kursów średnich NBP minus marża kupna.
  3. Kursy sprzedaży określa się jako średnie kursy złotego do danych walut ogłoszone w tabeli kursów średnich NBP plus marża sprzedaży.
  4. Do wyliczenia kursów kupna/sprzedaży dla kredytów hipotecznych udzielanych przez GE Money Bank S.A. stosuje się kursy złotego do danych walut ogłoszone w tabeli kursów średnich NBP w danym dniu roboczym skorygowane o marżę kupna sprzedaży GE Money Bank S.A.
  5. Obowiązujące w danym dniu roboczym kursy kupna/sprzedaży dla kredytów hipotecznych udzielanych przez GE Money Bank S.A. walut zawartych w ofercie Banku określane są przez Bank po godz. 15.00 poprzedniego dnia roboczego i wywieszane są w siedzibie Banku oraz publikowane na stronie internetowej GE Money Bank S.A.”

Wyrok nie jest prawomocny.